HAKKIMIZDA
PROJE BİLGİSİ


ANA SAYFA / PROJE BİLGİSİ

Tarsus Belediyesi tarafından “Mantar Yetiştiriciliği Kursu ve Ortak Kullanım Tesisleri Projesi” yürütülmektedir.

Bu proje Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi (ICMPD) ile Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü işbirliği, içerisinde Avrupa Birliği finansmanlı FRIT (Türkiye’deki Mülteciler için Yardım Programı) kapsamında “Sürdürülebilir Sosyo-Ekonomik Entegrasyonu için Girişimcilik Kapasitesinin İyileştirilmesi-ENHANCER” Projesi kapsamında yürütülmektedir.

ENHANCER Projesinin amacı geçici koruma sağlanan Suriyelilerin ve ev sahibi toplumun sürdürülebilir ve büyütebilecekleri iş mecraları ve istihdam alanları oluşturarak iş hayatına dahil olmalarını sağlamaktır.

Projenin amacı kentimizde geçim kaynakları tesisleri kurarak hem istihdamın hem de mevcut girişimcilerin iş kapasitelerini geliştirmektir. Bu amaçla bir yandan mantar yetiştiriciliği kursları düzenlenerek yararlanıcıların mesleki eğitimlerinin yanında girişimcilik eğitimi, iş planı hazırlama, finans kaynaklarına ulaşım ve yasal düzenlemeler konularında bilgilendirmeler yapılmaktadır. Bir yandan da kurduğumuz iki mantar üretim serasında pratik eğitimlere katılarak mantar yetiştirme konusunda tecrübe kazanma imkanı sunulmaktadır.

Meyve-Sebze Kurutma ve Paketleme Tesisi ise Ortak Kullanım Tesisi olarak hizmet verecektir. Bu ortak kullanım tesisinde yeni ve mevcut girişimcilerin işlerini geliştirmeleri amacıyla tesiste bulunan meyve-sebze kurutma makinesi ile ürünlerini kurutarak daha katma değerli ürünlere dönüştürmelerine katkı sağlanacaktır.

Tesis 22 Eylülde yapılan açılış töreni ile hizmet vermeye başlamıştır.

  • Bu proje, Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi (ICMPD) tarafından uygulanan, T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonuyla yürütülen ENHANCER programı kapsamında Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir. Burada yer alan içeriklerden Tarsus Belediyesi sorumlu olup Avrupa Birliği, ICMPD ve T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı sorumlu tutulamaz.